logo

Blog

Blog Nedir? Blog açmak hakkında

Blog sayfama Hoş Geldiniz. Sağ taraftaki kategorize edilmiş linklerden yazılarıma ulaşabilirsiniz. Yazıları açtığınızda ise sayfanın en altında paylaşım linklerine ulaşabilirsiniz.

Blog Nedir?

İnternette sürekli dolaşan kişiler olarak her gün “blog” kelimesini bir yerlerde görürüz. Peki blog nedir?

İnsanların genellikle hobi alanlarına dahil olan konularda paylaşmak istediği bilgi birikimlerini metine dökerek görsel olarak da desteklenebilen bir web tabanlı sistemdir. İnsanlar blogları bilgi edinmek amaçlı okur takip eder. Çok farklı konularda blog açılabilir. Günümüzde teknoloji, haber, alışveriş, internet, android benzeri konularda birçok blog bulabilirsiniz.

Örnek olarak ben fotoğrafçılık hobimle alakalı bir yazı yazdım. Başlığı “Diyafram Nedir?”. Bu benim ilgilendiğim konuda bir bilgi birikimim ve bu konuda takipçilerime bilgi vermek istedim ve bu konuyu hazırladım.

Blog web tabanlıdır dedik. Yani bütün paylaşımlar web üzerinde bir sunucuda bekletilir erişim isteyen kullanıcılara sunulur. Blog, Web Login kelimelerinin birleşiminden meydana gelir. Yani burada web interneti temsil eder login de internete giriş yapmayı. Bir blog sayfası açmak için bu sebeple bir web altyapısı gerekir. Böylece kullanıcılar/takipçiler web üzerinden yazılarınıza erişebilir. Web altyapısına hazırlanmak için ilk önce ne yapılmalı? Tabi ki bir hosting ve domain satın alınmalıdır.

Sizler de şu an bu yazıyı okuyorsanız bir alan adı ve hosting üzerinde bu bilgiler saklanıyor ve siz buna erişiyorsunuz demektir.